Studierådgivare

Studierådgivare vid institutionen för fysik

Studierådgivarnas uppgift är att hjälpa till vid alla frågor som berör studierna. Du kan komma och diskutera val av studier och saker som har med studieplaneringen att göra. Du kan även komma och diskutera intressanta eller oroväckande saker som har med studier och avhandlingar att göra.

Pia Saarinen ansvarar för allmän studierådgivning. Det finns nio studierådgivare som sköter ämnesspecifik rådgivning, två sköter rådgivning för internationella magistersprogram och en kontakt person för internationella studieprogram. Alla dessa kan kontaktas per epost eller telefon. Man kan även besöka dem under mottagningstiderna eller komma överens om en tid.


Läroämnenas egna studierådgivare


Fysik (undervisning på finska)

  • Universitetslektor Eero Rauhala
  • rum A234, Physicum
  • tel. 02941 50011
  • mottagning måndagar kl. 11-12
  • eero.rauhala@helsinki.fi

  • Universitetslektor Taina Ruuskanen
  • rum D215, Physicum
  • tel. 02941 51712
  • mottagning tisdagar kl. 13-14
  • taina ruuskanen@helsinki.fi

  • Katrianne Lehtipalo
  • rum C404, Physicum
  • mottagning onsdagar kl. 10-11
  • katrianne.lehtipalo@helsinki.fi

  • Universitetslektor Kenneth Österberg
  • rum B323, Physicum
  • tel. 02941 50512
  • kenneth.osterberg@helsinki.fi
Fysik (undervisning på svenska)

  • Universitetslektor Tommy Ahlgren
  • Acceleratorlaboratoriet
  • tel. 02941 50648
  • mottagning tisdagar kl. 9-10
  • tommy.ahlgren@helsinki.fi
Ämneslärarutbildningen i fysik

  • Universitetslektor Ismo Koponen
  • rum A227, Physicum
  • tel. 02941 50652
  • mottagning tisdagar kl. 14-15
  • ismo.koponen@helsinki.fi
Teoretisk fysik

  • Universitetslektor Esko Keski-Vakkuri
  • rum C322, Physicum
  • tel. 02941 50680
  • mottagning onsdagar och fredagar kl. 12.30-13.30
  • esko.keski-vakkuri@helsinki.fi tai tfo_opin@pcu.helsinki.fi
  • Universitetslektor Kimmo Tuominen
  • rum C324, Physicum
  • tel. 02941 21787
  • kimmo.i.tuominen@helsinki.fi
Geofysik

  • Professor Matti Leppäranta
  • rum 1D15a, Dynamicum
  • tel. 02941 51016
  • matti.lepparanta@helsinki.fi
Meteorologi

  • Universitetslektor Jouni Räisänen
  • rum 1D20b, Dynamicum
  • tel. 02941 50872
  • jouni.raisanen@helsinki.fi
Astronomi

  • Universitetslektor Mika Juvela
  • rum D331a, Physicum
  • tel. 02941 50621
  • mika.juvela@helsinki.fi

Magisterprogrammens studierådgivare - Study Guidance in Master's Degree Programmes

ABS - Atmosphere-biosphere studies

  • University lecturer Taina Ruuskanen
  • room D215, Physicum
  • tel. 02941 51712
  • office hours Tue 13-14
  • taina ruuskanen@helsinki.fi

  • Katrianne Lehtipalo
  • room C404, Physicum
  • office hours Wed 10-11
  • katrianne.lehtipalo@helsinki.fi
MoMoNano - Modeling molecules and nanosystems
  • University lecturer Antti Kuronen
  • tel. +358 2941 50083
  • antti.kuronen@helsinki.fi

Internationella studieprogrammens kontaktperson

  • Studieavdelningschef Pia Saarinen
  • rum C228, Physicum
  • tel. 02941 50605, 050-3185690
  • mottagning i regel må-fre kl. 10-15 eller överenskommet
  • pia.k.saarinen@helsinki.fi

Allmän studierådgivning

Allmän studierådgivning

  • Studieavdelningschef Pia Saarinen
  • rum C228, Physicum
  • tel. 02941 50605, 050-3185690
  • mottagning i regel må-fre kl. 10-15 eller överenskommet
  • pia.k.saarinen@helsinki.fi
Allmän studierådgivning, ISP, etappi och studiehelheter
  • Planerare av studieärenden Jaakko Hannula
  • rum C229, Physicum
  • tel. 02941 50609, 050-4150336
  • mottagning i regel må-fre kl. 10-15 eller överenskommet
  • jaakko.hannula@helsinki.fi
Allmän studierådgivning, studiehelheter

  • Koordinator för studieärenden Tiina Hasari
  • Familjeledig
Allmän studierådgivning, studiehelheter, ISP och etappi

  • Planerare av studieärenden Hanna-Mari Peurala
  • Familjeledig